Prima výlet ve Stolových horách

Další díl seriálu Prima CUP se jede již 30. dubna ve Stolových horách na Náchodsku. Jelikož chceme, abyste si ze závodu ČEZ Stolové hory odnesli více, než jenom pocit úspěšně dokončeného závodu, připravili jsme si pro vás pár tipů, kam vyrazit na prima výlet. 

Spojte příjemné s užitečným a vyražte poznat krásy Stolových hor. Nelamte si hlavu s vymýšlením, kam vzít rodinu na výlet. Ty nejzajímavější místa, která nesmíte vynechat, jsme pro vás vytipovali. Zábavu si najde každý člen rodiny. Díky jedinečnosti fauny a flóry je celá oblast dokonce jednou z nejnavštěvovanějších a nejatraktivnějších v Polsku. 

Fauna a flóra

Celá oblast je protkaná sítí turistických stezek, které zpřístupňují zajímavosti skalního masivu. Ty vás zavedou například do překrásného skalního města na Velké Hejšovině. Ta je mimo jiné nejvyšším vrcholem celých hor. Nedaleko za polskými hranicemi můžete navštívit krásné Puchaczské skály, nebo Lezycké skály, které ve spojení s travnatou planinou připomínají africkou savanu. Nejlepší přístupnost ke většině stezek je kousek za polským městem Kudowa Zdrój. Co vám ale doporučujeme my, je vydat se na turistické trasy přímo z Machova, kde je taktéž zázemí závodu Prima CUP – ČEZ Stolové hory. Flóra Stolových hor je typická zejména smrkovými porosty a půvabně rozkvetlými loukami. Vyskytuje se zde i vysoce ceněný a ohrožený druh borovice blatky. Ve vlhkých částech naleznete mnoho rašelinišť a v bahenních loukách zase například populaci chráněných rostlin. Stolové hory se staly domovem mnoha živočichů. 

Adršpašsko-teplické skály

20 kilometrů od místa konání je možné navštívit Adršpašsko-teplické skály, největší skalní město v Česku. Stovky skalních věží a kouzelná příroda. Na území národní přírodní rezervace můžete nalézt i pozůstatky tří hradů. Střmen, Adršpach a Skály. Po vstupu do rezervace se ocitnete ve zcela jiném světě. Inspiraci zde také našli filmaři, kteří zde v roce 2005 natáčeli některé záběry z filmové verze románu Lev, čarodějnice a skříň. Útočiště zde našli ale také básníci. Vciťte se například na chvíli do německého básníka 18. století Goetheho, který ve skalách našel mnoho inspirací a toto místo si zamiloval. 

Chcete se vydat již v dubnu k moři? Před Náchodem se můžete podívat k přezdívanému východočeskému moři, správným jménem samozřejmě vodní nádrž Rozkoš. Jedná se osmou největší přehradu v České republice, kde zábavu najdou hlavně milovníci letních sportů.

Náchod a okolí

Počasí nebude přát? Zastavte se na zámku Náchod. Původně gotický hrad, který byl v polovině 13. století přestavěn na renesanční a posléze upraven na barokní, si nechal vybudovat rytíř Hron, z rodu Načeraticů. Mezi hlavní lákadla Náchodského zámku patří setkání s medvědem Ludvíkem. Ten společnost zajisté přivítá, jelikož ho v prvním lednovém víkendu letošního roku opustila jeho partnerka medvědice Dáša. Jen pár desítek metrů od zámku, v oboře, na začátku lipové aleje Kateřiny Zaháňské, našli útočiště daňci a mufloni. Poslední místo, které bychom vám rádi nabídli je Jiráskova chata s rozhlednou, ze které jdou krásně vidět Krkonoše i celé Orlické hory. Je vzdálená pouze 7 kilometrů od Náchoda. 

Věříme, že jste si našli místo, kam se vydáte na výlet a přijedete za námi na Náchodsko na delší čas, než jenom na závodní den. 

Těšíme se na vás v neděli 30. dubna v areálů skokanských můstků v Machově na dalším díle Prima CUP a přejeme mnoho skvělých zážitků.