Maratonskými šampiony České republiky Petruš a Štěpánová

Městys Machov nacházející se v okrese Náchod se stal 30. dubna dějištěm již druhého letošního závodu seriálu horských kol Prima CUP. Kromě vypsaných kategorií pro veřejnost se závod uskutečnil pod patronací Českého svazu cyklistiky jako Škoda Auto Mistrovství České republiky v maratonu.

Nejenže se poslední dubnový den slavilo pálení čarodějnic, ale především se oslavovali noví mistři České republiky v maratonu.

Závod ČEZ Stolové hory startoval v areálu skokanských můstků Machov a cyklisté doslova bojovali o každou vteřinu na trase křižující CHKO Broumovsko na česko-polské hranici, kde o pořádné stoupání rozhodně nebyla nouze.

Sudety nabídly, jak už je zvykem, tři rozdílné trasy. Mistrovská trasa A, kde se utkali nejlepší z nejlepších o cenné kovy, měřila 68 kilometrů. Své technické dovednosti si ověřili i závodníci na 36 kilometrové trase B. A pro zbylé nadšence na 14 kilometrové trase C, nebo-li Prima jízdě, byly připraveny také zajímavé traily. I ti nejmenší nadšenci se vrhli do boje o medaile.

Nicméně ten nejnapínavější boj se odehrál mezi elitními kategoriemi v četně české maratonské špičky.

Novopečený mistr republiky Lubomír Petruš proťal cílovou pásku po 68 kilometrech, 3 hodinách a 8 minutách. Vytvořil si náskok v cíli necelé 4 minuty před druhým Markem Rauchfussem z České spořitelny Accolade. Třetí do cíle dorazil Filip Adel ze Superior Team se ztrátou na mistra republiky 10 minut a 10 vteřin. Na čtvrtém místě se umístil Jaromír Skála a páté obsadil Marek Bartůněk, oba jezdící za tým Česká spořitelna – Accolade.

První žena závodu, Karla Štěpánová, si dojela pro mistrovský dres v čase 4 hodiny a necelé 4 minuty. Minutu za Karlou protnula cílovou pásku bývalá mistryně Milena Kalašová z týmu K3 Performance. Bednu mistrovského závodu doplnila Barbora Průdková z týmu Challenge one.

Na trase B si zlatou medaili na krk pověsil Patrik Toman (Head Pro Team Opava) s časem 1:44:03. Druhého Josefa Sýkoru dělilo od výhry pouhých 46 vteřin. Třetí místo vybojoval Filip Sajdl s časem 1:47:09.

Čas 53:07 zajistil mezi ženami první místo Lence Fridrichové (Eleven Head). O příčku níž se umístila Zuzana Hrušková (Ghost Team) v čase 54:56. Třetí místo brala Evelína Šedivá (Elimon Bycycle Team Ústí nad Labem) 56:09.

Na trase C obsadil nejvyšší příčku Adam Papoušek (Bike Freaks Holice) s časem 0:34:17. Druhé místo bral Jakub Skalický (Carla.kupkolo.cz) s časem 35:27. Na třetím místě skončil Petr Bělecký (Eleven Head CST Cyklolive) s 35:50. Zlato u žen brala Lucie Zelená (Eleven Head CTS Cyklolive) s 0:40:40. Druhá se umístila Barbora Famfulíková (Cykloklub Jičín) s 0:41:13 a třetí Bára Mitvalská (Unikovo MTB Team) s 0:41:25.

Seriál Prima CUP pokračuje 20. května partnerským závodem Silesia bike Marathon, který se řadí k prestižním bikovým klasikám.