Škoda Auto Dolní Morava

Seriál Prima CUP míří na Dolní Moravu, kde si pro účastníky připravil své letošní čtvrté klání pod Králickým Sněžníkem. Na výběr jsou tři trasy, kdy ta nejnáročnější z loňského mistrovství České republiky nabídne světové parametry maratonského závodu. Závod si užijí jak amatéři, tak děti.

TRASA A – Muži89 km / 3000 m, mapa trasy, start 7:00

Bufety: – pozice na mapě

TRASA AŽeny81 km / 2500 m, mapa trasy, start 7:15

Bufety:

TRASA B – 56 km / 1750m, mapa trasy, start 9:30

Bufety:

TRASA C – délka 17 km, převýšení 400m, mapa trasy, start 12:15

  • Přednostní právo na start – mladší žáci a žákyně, starší žáci a žákyně

Bufet:

  • cílový bufet / finiš

Ke stažení:

DĚTSKÉ ZÁVODY – trasa v areálu, okruhy dle věku, rozpis v místě startu

  • Dětské závody začínají v 10:00 v posloupnosti od nejmladších

TRASA A: 

  • do 12. 5. 2024 / 620 Kč 
  • do 26. 5. 2024 / 730 Kč
  • do 5. 6. 2024 / 800 Kč
  • na místě hotově / 900 Kč / 150 PLN / 35 EUR

TRASA B: 

  • do 12. 5. 2024 / 570 
  • do 26. 5. 2024 / 640 Kč
  • do 5. 6. 2024 / 700 Kč
  • na místě hotově / 800 Kč / 130 PLN / 30 EUR

Při online platbě kategorie kadetů a juniorů uplatňují slevu 100 Kč z aktuální částky startovného.

TRASA C: 

  • do 12. 5. 2024 / 300 
  • do 26. 5. 2024 / 350
  • do 5. 6. 2024 / 400 Kč
  • na místě hotově / 500 Kč / 80 PLN / 20 EUR

Při online platbě kategorie žáků uplatňují slevu 100 Kč z aktuální částky startovného.

DĚTSKÉ ZÁVODY:

  • do 12. 5. 2024 / 100 
  • na místě hotově / 150 Kč / 25 PLN / 6 EUR

Startovné zahrnuje: Start na jedné z tras závodu, startovní číslo, poukaz na kávu Bristot, nápoj od pivovaru Rohozec, servis měření času, občerstvení na trati a ve finiši, možnost mytí kola. Dětské startovné nezahrnuje občerstvení.

pátek, 7. června:

19:00 do 20:00 – výdej čísel, nové přihlášky

sobota, 8. června:

06:15 – 09:30 – výdej čísel, nové přihlášky

11:00 – 11:30 – výdej čísel, nové přihlášky / trasa C

07:00 – start trasa A – 89 km / muži

07:15 – start trasa A – 81 km / ženy 

09:30 – start trasa B – 56 km

10:00 – start dětských závodů do 10 let / od nejmladších

11:45 – vyhlášení dětských závodu do 10 let / dětská tombola

12:15 – start trasa C – 17 km

14:45 – vyhlášení trasa C 

15:00 – vyhlášení trasa B

16:00 – vyhlášení trasa A

16:15 – tombola

Doplňující informace k registraci a výdeji čísel:

  • Kancelář závodu: parkoviště Chata U Slona – mapa
  • Pro každý závod novou přihlášku lze uskutečnit min. 30 min před daným startem. 
  • Platbu přihlášky je možno uhradit hotově nebo QR kódem okamžitou platbou před mobilní bankovnictví.
  • Akceptujeme platbu v PLN a EUR.

Doplňující informace k vyhlášení: 

  • Po vyhlášení dětí je pro všechny dětské účastníky připravena tombola, kterou losujeme ze startovních čísel. 
  • V každé kategorii se vyhlašují první tři nejrychlejší jezdci, kteří obdrží věcné ceny a pamětní medaili.
  • Prvních pět mužů a první tři ženy kategorie Elite na trase A získají prize money, věcné ceny a pamětní medaili.

V tento vyhrazený čas si můžete vyzvednout startovní balíček a také se do závodu zaregistrovat:

pátek, 7. června od 19:00 do 20:00

sobota, 8. června:

  • od 06:15 do 09:30
  • od 11:00 do 11:30 / pouze již pro trasu C

Doplňující informace k registraci a výdeji čísel:

  • Kancelář závodu: parkoviště Chata U Slona – mapa
  • Registrace naleznete ve stanu Skupiny ČEZ.
  • Pro každý závod novou přihlášku lze uskutečnit min. 30 min před daným startem.
  • Platbu přihlášky je možno uhradit hotově nebo QR kódem okamžitou platbou před mobilní bankovnictví.
  • Akceptujeme platbu v PLN a EUR.

Doporučujeme sjednat si cestovní pojištění. Trasa A a B vedou také do sousedního Polska.

Všichni účastníci závodu jsou povinni dodržovat platná pravidla silničního provozu a pravidla závodu.

Parkování:

Pro závodníky je zajištěné parkoviště zdarma. Místo parkoviště naleznete níže v mapce. Pokud zaparkujete mimo vyhrazené místo, je parkování v obci zpoplatněno částkou 100 Kč/den. Neparkujte na místech vyhrazených pro návštěvníky resortu Dolní Morava. Na parkovišti ani v areálu nenechávejte svá kola a cennosti bez dozoru, za případnou ztrátu neručíme!

Parkování týmového obytného vozu v prostoru areálu je možné pouze pro týmová vozidla po domluvě na telefonním čísle 605 013 598. Jedná se o týmové vozy se zázemím pro několik osob v týmu. Parkování osobních vozidel a dodávek zde není možné. 

Parkování soukromých osobních vozidel je možné pouze na místech tomu určených. Doporučujeme využít autokemp V Zátiší (tel č. 602 456 310).

Porada vedoucích týmů:

Pokud máte otázky týkající se trasy UCI maratonu, přijďte na informativní schůzku do registračního stanu v pátek ve 20:00. K dispozici tu bude trasér závodu Véna Hornych. Prosíme vždy o vyslání jednoho zástupce týmu. 

Informace k trase:

Závod probíhá také na pozemních komunikacích. Respektujte proto pokyny pořadatelů a příslušníků Policie ČR! Upozorňujeme, že finální mapa se může lišit dle zpřístupnění cest v den závodu. Dodržujte vždy značení. Trasy budou značeny modro-bílými šipkami, nepřehledná místa budou zabezpečena pásmem nebo vyznačena na vozovce bílým značením. V případě dělení platí pro trasu B červená a pro trasu C žlutá šipka. V areálu bude dostupná mapa.

Děkujeme všem majitelům pozemků. 

Akce se koná na pozemcích Arcibiskupství olomouckého, na kterých hospodaří Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o, které umožnily konání akce.

Děkujeme za průjezd Horský areál Kraličák.

Akce je pod záštitou hejtmana Pardubického kraje Martina Netolického. Akce je realizována s přispěním Pardubického kraje.

Po stopách historické zemské hranice Moravy a na střechu Evropy, kde se potkávají tři úmoří.

Horskou obec Dolní Morava by jste podle názvu asi hledali na Moravě. Tato obec, která se stala moderním horským střediskem cestovního ruchu a turistiky, se ale nachází podle stávajícího územního členění krajů v Čechách v Pardubickém kraji. Ne vždy tomu tak bylo a historické zemské hranice Moravy v masívu Králického Sněžníku a Rychlebských hor, kudy vedou trasy závodu horských kol Prima CUP, jsou naším tipem pro výletem za historií.

Morava je historická země Koruny české a počátky Moravy jsou spojovány s příchodem Slovanů v 6. století a vznikem Velkomoravské říše. Název země souvisí s řekou Moravou, která pramení pod vrcholem Králického Sněžníku a protéká celou Moravou na jih, kde se vlévá do Dunaje. Horský masív Králického Sněžníku a Rychlebských hor tvoří přirozenou zemskou hranici. Na západě Morava hraničí s Čechami, na severu s nyní polským Kladskem a na východě s českým Slezskem. Na dvou místech jsou zde nedaleko od sebe dvě zemská trojmezí.

Když se v 18. století vyměřovala hranice mezi Rakouskem a Pruskem, byly zde osazeny kamenné hraniční mezníky. Asi dvě stě metrů pod vrcholem Králického Sněžníku se dodnes nachází v místě trojmezí vysoký kamenný hraniční mezník atypického tvaru. V minulosti na něm byly vyryty iniciály označení tří zemí, jejichž hranice se zde stýkaly: K.B. (Königreich Böhmen – Království české), M.M. (Markgrafschaft Mähren – Markrabství moravské) a G.G. (Grafschaft Glatz – Hrabství kladské).

Dnes se zde stýkají hranice Čech, Polska a Moravy. Zajímavostí je, že z nějakého důvodu nebylo trojmezí umístěno na vrcholku hory a tak vrchol Králického Sněžníku s nadmořskou výškou 1.423 metrů, lze považovat za nejvyšší na území Moravy. Tuto teorii podporuje i pramen řeky Moravy pod vrcholem a je logické, že vrchol nad pramenem řeky, která dala název celému území moravské země, bude jeho součástí. Oblast kolem pramene je tak celá na historickém území Moravy. Až níže hranici Moravy a Čech tvoří řeka Morava. Navíc se jedná v krajině o zcela dominantní horu dobře viditelnou z dálky a po značnou část roku s bílou sněhovou pokrývkou na vrcholku, která zvýrazňuje výšku a význam hory.

Podobně je vedena historická zemská hranice mezi Moravou a Slezskem i na hoře Praděd a Vysoké holi v Jeseníkách, kde vrcholy jsou na slezské straně hranice. Můžeme tak vyslovit názor, že podle historických zemských hranic, lze označit Praděd (1491 m.n.m.) za nejvyšší vrchol Slezska a Králický Sněžník (1423 m.n.m.) za nejvyšší vrchol Moravy. Na úbočí Pradědu sice bude nejvýše položené místo na Moravě, ale nebude to vrchol hory.  

Zajímavostí jistě je i to, že stávající katastry pozemků kopírují v masívu Králického Sněžníku historickou hranici z 18. století přesně tak, jak ji vyměřili tehdejší rakouští a pruští zeměměřiči na základě rakousko-pruské smlouvy o úpravě hranic z roku 1869. Možná právě proto, aby byly tyto vrcholy jednoznačně spojovány s jednotlivými zeměmi, hranice takto úmyslně vyměřili mimo vrcholy. Logické je, že to bylo ve prospěch vítězné pruské strany (území Kladska a Slezska). Králický Sněžník je i nejvyšší horou Kladska. Zde má název Kladský Sněžník (polský název je Śnieżnik Kłodzki, historický německý název byl Glatzer Schneeberg  nebo Grosser Schneeberg). Sněžníku se říkalo různě i na české a moravské straně, podle toho, kdo ho považoval za “svůj”. Grulicher/Králický a Spieglitzer/Špiklický ze strany od Nové Seninky a Starého Města.

 Když pojedete mezi borůvčím po hraničních singlech rychlebských hor, kde vede dlouhá trasa bikemaratonu Škoda Auto Dolní Morava, dojedete k podobnému kamennému hraničnímu mezníku. Nachází se na turistickém rozcestí nedaleko nejvyšší hory Rychlebských hor. Smrk (Fichtlich) 1126 m.n.m. a je místem trojmezí Moravy, Slezska a Kladska. I tento původní hraniční kámen je dnes součástí státní hranice s Polskem.

Dnešní hranice krajů vedou bez souvislosti s historickými zemskými hranicemi a nezohledňují geografické hranice krajiny. Například horní tok řeky Moravy tvořil hranici Moravy a Čech a nyní vede hranice pardubického kraje východněji horským hřebenem přes horu Sušina. Vrchol Králického Sněžníku i pramen řeky Moravy a její horní tok jsou tak nelogicky součástí ryze českého kraje. Podobně je na tom Olomoucký kraj, který protíná historické hranice se Slezskem a je směsicí moravských a slezských historických zemí.

Další zajímavostí této oblasti je hora Klepáč (Klappersteine) 1144 m.n.m., kde se nachází rozvodí mezi třemi úmořími a nazývá se „střechou Evropy“. Poláci vrchol nazývají Trojmorski Wierch. Vrchol tvoří skalnaté svahy s kamennými moři volných rulových kamenů. Tato kamenná pole vznikla rozpadem mrazových srubů a jsou nezpevněná a stále v pohybu. Kameny o sebe klapají. Odtud název Klepý – klepající kameny. Na svazích Klepáče pramení řeky tekoucí do tří moří. Na jižním českém svahu pramení Lipkovský potok, který se u Lichkova vlévá do Tiché Orlice a ta pak do Labe, které teče přes Čechy a Německo do Severního moře.

Na západních svazích polského Kladska pramení Kladská Nisa, která se vlévá do řeky Odry a ta patří k úmoří Baltského moře. Voda pramenící na pravém břehu řeky Moravy, pak odtéká do Dunaje a přes Balkán teče do Černého moře. I zde vede trasa bikemaratonu Škoda Auto Dolní Morava a při projíždění tratě je zde možnost zastavit se na okraji vrcholu plného kamenů s krásným výhledem do Kladské kotliny. Na polské straně hranice stojí konstrukce 25 metrů vysoké dřevěné rozhledny, odkud uvidíte na celý hraniční hřeben i Králický Sněžník.

Text:  Bob Damek